2 případy obžaloby pro výtržnictví – srovnání

Z internetu – korespondence elektronickou poštou

Duhová vlajka PPPrezidentská standarta na pražském hradě
Michal Sýkora
Zapálení duhové vlajky a vystřelování světlic směrem k účastníkům festivalu Prague Pride 8. 9. 2019
Dostal 18. 2. 2021 za výtržnictví desetiměsíční podmínku s dohledem probačního úředníka k podmíněnému trestu soudkyně stanovila nejpřísnější možnou, tedy pětiletou zkušební dobu.peněžitý trest 26 tisíc korun. Součástí trestu je i povinnost uhradit spolku Prague Pride 319 korun za zničenou vlajku.
Tvrdí, že na záběrech, které pořídil jeden z účastníků akce, není on – svědci do neidentifikovali – to však podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Heleny Králové není podstatné.



Pozn.: Helena Králová –se stala známou kauzou tunelování Čepra, kdy zcela ignorovala názor Nejvyššího soudu a zejména kvůli kauzám Jany Nečasové-Nagyové, kterou opakovaně osvobodila. 3.5.2019 vynesla další kontroverzní rozhodnutí v případu policisty Petra Suranovského, který srazil autem mladou ženu, když jej odmítla potrestat.
David Honsa, Matěj Hájek, Filip Crhák
Trenýrky vyvěsili lidé ze skupiny Ztohoven 19. září 2015 jako kritiku prezidenta. Žalobce navrhl potrestat trojici umělců za výtržnictví, krádež a poškození cizí věci. „Prostě jsme to dělali, aniž by jsme zamýšleli nějakou trestnou činnost,“ Na místě prezidentské standardy zavlály rudé trenky v nadživotní velikosti v sobotu 19. září 2015. Trojice mužů převlečených za kominíky jednoduše využila lešení přistavěného k budově Pražského hradu a vyšplhala na střechu. Někteří lidé vyvěšení trenek pochopili coby výraz protestu proti proruské a pročínské politice prezidenta Miloše Zemana. „Originální prezidentská standarta, post-monarchistický symbol a historický relikt centralizované moci, byl skupinou Ztohoven rozdělen na 2 x 24 x 24 malých kousků, jež byly propojeny s decentralizovanou bitcoinovou sítí. Každý z těchto 1152 fragmentů je tak nyní spojen s unikátní bitcoinovou adresou a nese tudíž určitou hodnotu,“ napsali recesisté. 16.10.2015 Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Šárka Šantorová odmítla návrh na potrestání členů skupiny Ztohoven. Není podle ní jasné, že škodu, kterou vyšetřovatelé vyčíslili na necelých 90 000 korun, způsobili svojí akcí právě oni.  Podle soudkyně obžalovaní nespáchali trestný čin, jejich jednání neodpovídalo ani krádeži, ani výtržnictví. Zdůvodnění soudkyně: zdůvodnit mj. tím, že rozhodující je povaha jednání, a nikoli místo, kde se čin odehrál. Obžalovaní s ohledem na skutkové okolnosti případu neměli v úmyslu komukoli cokoli odcizit či způsobit někomu škodu, základním a prvořadým úmyslem bylo tuto standartu sejmout a vyměnit za červené trenky, subjektivní stránka daného trestného činu nebyla naplněna. Sejmutí standarty podle soudkyně není odcizení! Z provedených důkazů nevyplývá, že by se jednání obžalovaných nějak dotklo občanů republiky nebo že by se tak stalo způsobem, který by svědčil o celkově negativně zaměřeném postoji obžalovaných vůči společnosti či vůči spoluobčanům vůbec. Obžalovaní byli v první instanci zproštěni a čin byl kvalifikován jako přestupek. Ale odvolací soud byl jiného názoru a udělil podmíněné tresty půl roku vězení a pokutu 60 tisíc korun, státní zástupce přitom požadoval až 300 tisíc.
Davidu Honsovi a Matějovi Hájkovi tak platí šestiměsíční podmínky s ročním odkladem, které jim v dubnu uložil Obvodní soud pro Prahu 1. Jeden ze souzených umělců, fotograf a výtvarník Filip Crhák, v červnu zemřel. Podlehl zraněním, která utrpěl při nehodě na motocyklu. V jeho případě bylo trestní stíhání zastaveno. Správě Pražského hradu také musí muži nahradit přes 55 tisíc korun za poškozenou střechu a přestřižené lanko u stožáru, za ukradenou standartu zaplatí 8400 korun.

Zdroje: 

https://www.lidovky.cz/domov/soud-potvrdil-tresty-pro-umelce-ze-ztohoven-kteri-vyvesili-trenyrky-nad-hradem.A170927_073112_ln_domov_ELE

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/za-zapaleni-duhove-vlajky-dostal-podminku-nebyl-jsem-to-ja-tvrdil-prazskemu-soudu-40351462

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/My-jsme-demokracie-Ztohoven-zlodeji-Zemanovy-vlajky-meli-81-minut-v-CT-645878

Author: Jiří Hojer