Covid-19, Češi a české zdravotnictví

Epidemie nového typu koronaviru nazvaná covid-19 nabízí mimojiné také zajímavou příležitost ke srovnání, jak si vedeme ve srovnání s dalšími státy, národy, zkrátka zbytkem světa. Je to i docela oblíbené mediální téma. Nabídnu nejdříve špatnou a pak dobrou zprávu ve srovnání, které jsem zatím v českém prostoru příliš nezachytil.

Podíl zjištěných případů na milion obyvatel ve vybraných zemích

Výše uvedený graf dokládá, že ve výskytech zjištěných případů nákazy covid-19 Čechie jednoznačně vede, respektive je v řadě týdnů nejhorší. Překonáváme i státy obecně uváděné jako nejhůř postižené – Brazílii a USA. To je špatná zpráva, byť stojí za zmínku, že to nejspíš je způsobeno také relativně dostupným testováním a počtem provedených testů. Špatná zpráva ale zůstává – (pod tlakem veřejnosti a většiny opozice) vláda (premiéra AB) v létě uvolnila opatření a nákaza se rozjela příšerně rychle, populací prostupuje možná nejrychleji na světě. Podzimní opatření částečně zabrala. Na dalším vzestupu „naší“ křivky se možná podepisuje vyšší počet testů a umožnění antigenních testů, což je v podstatě dobře, ale mezi „rekordmany“ se stejně můžeme počítat.

A teď ta dobrá zpráva:

Podíl úmrtí na milión obyvatel

Přes rekordní počty zjištěných případů nákazy je počet úmrtí na koronavirus ve srovnání se stejnými státy dlouhodobě jeden z nejnižších. Můžeme spekulovat o vlivu genetiky, výživy, ale troufám si říci, že hlavní zásluhu mají zdravotníci a obecně systém zdravotní péče. Tohle zatím zvládáme, respektive zvládají. Zaslouží uznání.

Author: Jiří Hojer