Odtajnění Russiagate

Donald Trump avizoval, že odtajnil dokumenty CIA o využití tajných služeb předchozí vládou USA k sledování jeho kampaně a dokonce na zadání plánující již dopředu výrobu obvinění ze spiknutí s Ruskem.

Zaujala mě dnes krátká zpráva v tom smyslu na webu prvnizpravy.cz – https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/usa-odtajnily-zaznamy-o-obamove-planu-spojit-trumpa-s-ruskem/highlightSearch=CIA/ . Jelikož to zní jako poměrně silná zpráva a obvinění tajných služeb vedených předchozím prezidentem Husajnem Obamou, věnoval jsem pár dalších minut hledání dalších podkladů na českých zpravodajských serverech. A nikde nic. Hledání přímo v knihovně CIA – https://www.cia.gov/library zatím také nic. Ale anglicky psaná média zprávu potvrzují, viz třeba https://edition.cnn.com/2020/10/06/politics/brennan-ratcliffe-declassifying-intelligence-clinton-russia/index.html nebo https://www.thesun.co.uk/news/12883259/donald-trump-charge-barack-obama-joe-biden/ . CNN pochopitelně směřující spíše k obvinění Trumpa ze snahy vstoupit takto výběrově zveřejněnou částí dokumentů do současné kampaně. To je zřejmá pravda, ale na podstatě to nic nemění. Bulvárnější The Sun je stručnější, ale tradičně si odpouští zastírací manévry a cituje hlavní sdělení. Ta spočívají v tom, že podle záznamů z jednání byl předchozí prezident a Hillary Clintonová u zadání tajným službám, aby připravili obvinění (protikandidáta Clintonové) ze spolupráce s Vladimírem Putinem (tzv. Russiagate) a v tom smyslu také Trumpovu kampaň sledovali. Celé sledování vedlo mimochodem podle výstupů Russiagate v rámci oficiálních snah obvinit již prezidenta Trumpa pouze k důkazu, že do financování serveru Wikileaks (zakladatelem známý Julina Assange) byly zapojeny i ruské subjekty. Důkazy spojení s Trumpem žádné. Další rovina aktuálních Trumpových tweetů směřuje k tomu, že to celá akce byla spuštěna pro zakrytí skandálu z uniklých e-mailů Hillary Clintonové (což se mimochodem zdařilo, obsahem dokumentů na Wikileaks se nikdo relevantní celou dobu moc nezabýval, řešila spíš existence úniků a jejich publikace).

Samotné dokumenty tedy podle všeho zatím zveřejněny nebyly, Trump asi bude mít snahu to učinit, případně takto vysílá vzkaz, jakými informačními bombami disponuje. Lze spekulovat, jestli v USA nehoří něco víc, než ostrá předvolební kampaň a politická bitva. Naštěstí to můžeme sledovat docela nezúčastněně, děsivé ale je to mlčení hlavních českých zpravodajských kanálů. Jasně, je koronakrize, ale na popis prezidentských TV debat si pořád novináři najdou dost prostoru, stejně jako na popis oděvu Babišovy manželky při oficiálních i méně oficiálních akcích. Buď hrozivě klesla úroveň českých novin, nebo čekají na zadání, jak o věci psát. Nebo obojí. Je také dost možné, že i kdyby byly ony zprávy zveřejněny a zcela potvrdily Trumpovy tweety, mediální pokrytí se odbyde telefonátem zpravodaji ČRo Liboru Dvořákovi, takto expertovi na Rusko, který věc vyvrátí s odkazem na knihu o ruském vměšování do US voleb, kterou právě překládá. K dispozici jsou i další spolehliví experti. Nebo se zpráva objeví na okrajovějším serveru, elfové na ministru vnitra potvrdí, že je na jejich seznamu dezinformačních webů a masmédia zmíní rostoucí řádění Putlera v hybridní válce. Zatím ale vesměs zhola nic. Po třiceti letech od radosti, že noviny nebudou jen verzemi Rudého Práva, je práce žurnalistů každopádně tristní. Jestli se najdou zpravodajské weby, které půjdou po zdrojích a zprávy přeloží nebo aspoň dají odkaz na ně, budu příjemně překvapen.

Author: Jiří Hojer