Převozy covidových pacientů do Německa jako symbol

Úvodem řeknu, že otázku převozů pacientů s koronavirem z karlovarského kraje do německých nemocnic se v posledních začala konečně vláda řešit poměrně rozumně. Dotázala se německé strany na možnost a ochotu takové pacienty přijmout, začala „tvořit rámec“ (viz například zpráva zde). Přes všechny níže kladené otázky a problémy, záchrana zdraví a životů třeba i dražší a s komplikacemi v Německu, pokud by u nás kapacita došla, za to jistě stojí.

Poslouchám teď docela často ČRo Plus a redaktoři a někteří politici a komentátoři byli v minulých týdnech až hysteričtí z toho, že se naši pacienti nevozí do Německa, ale přesouvají se z příhraničí do vnitrozemí, Plzně, Prahy, Pardubic a třeba i Jihlavy, pokud vím. Podobný tón nesli zprávy i v jiných médiích. Kratší přesun přes hranice dává smysl logisticky určitě. Pozice vlády je „zvládneme to“. Ovšem na hysterii to nestačí. Je očividné, že se vůbec neberou v potaz protiargumenty a otázky. Jako třeba – naši pacienti se v průměru v Německu hůř domluví. Jsou v Německu opravdu volné kapacity? Ufinancovali bychom to a hlavně – opravdu by naše pacienty v Německu přijali? Teď se to snad začalo řešit rozumně – začala komunikace s Němci o možnostech a kapacitách v případě zaplnění našich kapacit přes 90 %. Průšvih by pochopitelně byl, kdyby v Německu byly kapacity a u nás se odpojovaly lidi od přístrojů… ale to se zatím snad nedělo. Rozepisuju se o tom proto, že za celou tou hysterií s převozem do Německa vidím hlavní motiv – iracionální nenávist k hranicím. Jsou to neexistující čáry, nemají existovat, vlastně nemají existovat státy, ale sluníčková světovláda…. Možná také lákavá vyhlídka na další páku – do Německa jste vozili nemocné, přijměte kvótu na přistěhovalce, jak chtějí Němci. Zajímavou souvislost uvedl také poslanec Spolkového sněmu za AfD Petr Bystroň v rozhovoru nazvaném příznačně „Aha. Češi Němcům vadí a Afghánci ne? Tohle zvedlo Bystroňovi mandle. Umře euro na covid?

Zkrátka jako v dalších věcech i v tomto ohledu koronavirová krize zvýrazňuje charaktery a povahy. Pátá kolona hledá zástupné problémy a cesty, jak protlačovat svou agendu, tentokrát rušení hranic a statut Čechie jako koloniální spolkové země. Babišova vláda zase prosadila, že pod supermanažerskou nálepkou se skrývá záchvatovité řízení bez systému, díky kterému by již dávno mohla hysterii s převozy utlumit odkazem, že rámec pro zjištění kapacit v Sasku a Bavorsku a převozy v případě nutnosti existuje.

Author: Jiří Hojer