6. ledna 2021 ve Washingtonu vtrhlo několik účastníků demonstrace požadujících kontrolu voleb prezindenta USA do Kapitolu, sídla tamního parlamentu. Přerušili tím schůzi poslanců (kongresmanů a senátorů), která měla potvrdit a nakonec i potvrdila zvolení Joe Bidena, protivníka současného prezidenta Donalda Trumpa. Mediálně vděčné téma, masmédia odsuzují temné dny lůzy, mají řadu poutavých fotografií, problémy jsou ale i hlubší. Stojí to za shrnutí, jakkoliv je jasné, že hlavní linka masmédií bude nezměněna bez ohledu na fakta, stejně jako dosud vypráví příběh o tom, že Trump byl zvolen jen díky Putinovi, k čemuž bylo doloženo pouze financování serveru Wikileaks (z něhož ta stejná masmédia výběrově citovala) z Ruska.
Co se stalo
Desetitisíce až statisíce lidí protestovali proti neprošetření volebních podvodů. Prezident Trump je pozdravil, ujistil, že bude bránit Ústavu, požádal, aby vytrvali a byli divocí a odjel. Oproti mediálním zprávám byla zřetelně opravdu prokázána přinejmenším možnost podstatných podvodů a falšování při použití korespondenčního hlasování a hlasovacích strojů, spousta podezřelných okolností, které soudy prostě odmítly prošetřit. Část davu překonala chabé zábrany, dveře a dostala se až do samotného Kapitolu, včetně kanceláře známé přesdstavitelky demokratů Nany Pelosiové, odkud byl odnesen počítač a dopis. Ashli Babittová se snažila jako první prolézt rozbitou výplní dveří uvnitř Kapitolu a byla zastřelena ochrankou ve chvíli, kdy už byli všichni poslanci evakuováni. Posléze zemřeli ještě alespoň další dva účastníci demonstrace a jeden policista (pád z výšky, srdeční selhání). Vtipné srovnání estestiky z obsazování úředních míst v USA uvedl Anatolij Karlin zde: https://www.unz.com/akarlin/chaz-raz-vs-maga-viking/ , shrnuto tweetem viz:
Srovnání a souvislosti
Hlavní proud (stoka chcete-li) tiskne komentáře ve smyslu jednoho z nejtemnějších dní historie USA. Alternativci zase píší o barevné revoluci, která se vrátila domů. K tomu nejdříve jedna výmluvná koláž z internetu:
Jak naznačeno v koláži, Trump byl zablokován na Twitteru i dalších sociálních sítích, již dříve jeho projevy přerušily nebo přestaly vysílat hlavní televizní stanice. Poslední zveřejněný projev po vniknutí do Kapitolu obsahoval výzvu ke klidu, sdělení, že předá moc (neřekl komu a kdy) a rojí se spekulace o autenticitě – ze dne na den měl Trump oranžové a ne šedé vlasy a tak nějak omládl…
Celý průnik do Kapitolu byl zvláštní. Podle dostupných záběrů se při tom většina účastníků chovala umírněně, dokonce odebrali nástroje těm, kdo s nimi vytloukali okna. To jsem si vzpomněl na listopad 1989, kdy kdosi z davu vylezl na sledovací průmyslovou kameru v centru Prahy, že ji odpojí a dav ho seřval, ať jim (komoušům) nedává argumenty a nechá kameru běžet. při povalení zábran se jedna policistka nemohla postavit na nohy a lidé z davu ji šli pomoci a postavit na nohy. Dokážu si představit, že tak bych se choval i já, kdybych se náhodou k takové akci nachomýtl (asi ne, protože bych byl Trumpovým působením otrávený, ale to je jiný příběh). Jinde zábrany policisté sami odstranili a šli stranou. A pak ochranka zastřelí Ashli Babittovou ranou do krku, ačkoliv za ní stojí policisté, vedle ní ozbrojený demonstrant. To je příznačný a smutný příběh. I u nás se ozvala řada chytráků s názorem, že se zastřelením musí počítat každý, kdo vnikne do cizího domu. Při obsazování úřadů a útoku na Bílý dům ze strany BLM přitom nebyl zastřelen žádný aktivista. A samotný ikonický George Floyd jako symbol těchto protestů proti policejní brutalitě měl záznamy s použitím zbraně (i proti těhotné ženě), vzpíral se zatčení, byl pod vlivem drog. Narozdíl od vojačky Ashli je ale pro režim v USA pozitivním symbolem. To nevypadá dobře.
Obecně převládají komentáře hrozící se davů v Kapitolu snižujících úroveň americké demokracie, jednoho z nejtemnějších dnů americké historie, atd. Establišment USA jde dál a Joe Biden hovoří o tom, že být to demonstratnti z hnutí BLM – na černých životech záleží – určitě by se jim dostalo tvrdšího zacházení a s takovým rasismem je potřeba skončit, apod. Jak řečeno, Trump mě nepřesvědčil, že za takovou oddanost a nasazení života stojí. Ale takových obsazení úředních budov, radnic, vypálení policejních stanic si USA vloni užili právě ze strany BLM mnoho. A tyto akce doprovázelo rabování, násilí, žhářství a střelba. Podle docela hodnověrných podkladů dokonce třeba muž v bizoní masce (viz obrázek výše) se takového obsazení účastnil jak v Kapitolu za příznivce Trumpa, tak dříve za antifu a BLM. Na konci května 2020 demonstranti BLM zaútočili na sídlo prezidenta – Bílý dům, přes 60 obránců zranili, prezident se prý na čas přesunul do krytu. A srovnání? Joe Biden před BLM poklekl, zbytek establišmentu podobně, korporace darovali BLM přes 10 miliard dolarů ( https://moguldom.com/323339/10-6b-was-given-to-black-lives-matter-causes-where-did-the-money-go/ ).
Spekulace, hodnocení a možné scénáře
Některé spekulace plynou už z výše uvedených řádek. V USA zřetelně dochází k podstatnému pnutí. Dělící linie obyvatelstva je poměrně jasná – na jedné straně „basket of deplorables“, tedy něco jako popelnice postradatelných, jak skupinu „chytře“ pojmenovala Hillary Clintonovoá při své prezidentské kampani. Lze mezi ně řadit obecně bílou nižší a střední třídu, „red necks“, pracující a trochu překvapivě konzervativní „nebílé“ etnické menšiny, včetně zásadně rostoucích hispánců, kteří nemají zájem o globohomo a LGBT propagandu a kvóty. Trochu se divím, že je Trump svou politikou úplně neotrávil, ale asi je to jako u nás s volbou menšího zla a Zemanem. Na druhé straně univerzitní progresivisté, pokrokáři a BLM, kteří mají za sebou z nějakého důvodu establišment, masmédia a bigtech korporace a oligarchy.
Pozice Trumpa samotného je hodně nejasná. Po potvrzení volebního výsledku v Kapitolu a tedy jeho prohry se stáhnul, podle některých zpráv na vojenskou základnu a nedává o sobě vědět. Vlastně moc ani nemůže, protože je blokovaný. Z dosavadního působení přesvědčil o své chaotičnosti, zvyku překvapit soupeře na poslední chvíli zvratem (korejský Kim byl nejdřív rakeťák, pak drahý přítel…). Volební sliby vesměs nesplnil, kromě několika kilometrů plotu na hranici s Mexikem prospěl hlavně světu oligarchů a velkých korporací, koronaviru čelil nepřesvědčivě.
Existují názory, že jeho poslední vystoupení vyzývající k uklidnění lze číst jako předehru k použití „Insurrection Act“, tedy zákona proti vzpouře a povolání armády. To je jeden scénář. Svědčila by mu i jednání Nancy Pelosiové s vojáky o tom, jak Trumpa zbavit možnosti použít jaderné zbraně. A s politiky o možnosti jeho odvolání v posledních dnech funkce. To by značilo scénář č. 1 Občanská válka. V něm by Trump vydal příkazy vymáhající svobodu slova v médiích, povolal armádu, zajistil přepočítání volebních výslekdů, přišel s hr Nevěřím, že by byl Trump takový hráč, ale scénář ke sledování a rozpracování to je.
Trump je také obviňován z pokusu o převrat. Ten měl mít podobu toho vniktnutí části jeho příznivcu do Kapitolu. To je jistě přehnané, ale může to být součástí scénáře č. 2 s honem na Trumpa a čarodějnice a nastolení režimu tvrdé liberální demokracie s represemi a Velkým bratrem. V tomto scénáři může Trump počítat a jeho příznivci počítat se svým zadržením, jakkoliv je přestřelený. Podobně groteskní pokus o puč proběhl naposledy asi v Rusku v srpnu 1991 a i tehdy šlo o použití armády a zřetelného plánu spiklenců. Vedení spiklenců se prý ale v průběhu puče opilo, nebylo schopno řízení a po probuzení zjistilo, že neuspělo, ministr vnitra maršál Pugo se zastřelil a bylo po puči. Trump jen na demonstraci vyzval příznivce, aby byli divocí. To jistě nebrání libdemokratům v jeho obžalobě z puče, ale je to „overkill“, řečeno po emericku.
Je také možné, že Trump nebude už podnikat nic zásadního, zkusí asi neúspěšně založit vlastní politickou platformu, spíše ale z USA nějakým způsobem odjede/uprchne, každopádně dojde k relativně poklidnému předání moci. Nazvěme to scénář č. 3 Klidné předání moci liberální demokracii. I v tomto scénáři ovšem nutno počítat s tvrdými represemi a nastolením moci Velkého Bratra, takže ve výsledku se rovná scénáři č. 2, jen by přechod proběhl klidněji.
Závěr
Žádý ze tří scénářů nevylučuje subverzi při středečním „útoku na Kapitol“. A jen scénář č. 1 dává představu o zachování svobod v USA, jak je známe. I scénáře č. 2 a 3 předpokládají možnosti izolovaného odporu vůči libdemokratickému režimu nesouvisejícího s Trumpem samotným. Každý z těchto scénářů však značí temné dny pro USA v nejbližší době. Vlastně jim to ani nepřeji.
Nejnovější komentáře