Trumpf a majitelé pravdy

S majiteli pravdy nemá smysl diskutovat, i když lžou. Smysl má jedině prokazovat do omrzení jejich lež a zbavit je vlastnictví pravdy. Donald Trump v minulé kampani sliboval, že vysuší wahingtonské bažiny a leckdo si to možná překládal jako slib právě boje s majiteli pravdy. Možná díky tomu před čtyřmi lety i vyhrál prezidentské volby. Ze zámoří se zdá, že se v tom spíš zapletl, spojence v boji opustil jako povolené ztráty, spoléhal se na pochybné šoumenství až klaunství a svůj Twitter a současné volby možná i díky tomu teď i prohrál. On tvrdí, že má důkazy o volebních podvodech, ale televize jeho projevy už přerušují, internetoví giganti jeho příspěvky cenzurují. Prý jsou jeho lži nebezpečné. Netuším, nakolik lže a vlastně mi není osobně ani moc sympatický, nejdůležitější je nakonec okomentovat situaci právě z hlediska onoho vlastnictví pravdy.

Jako reprezentativní příklad vystupování majitelů pravdy uvedu nedávný rozhovor na CNN Prima News: https://cnn.iprima.cz/i-kdyz-biden-volby-vyhraje-nebude-pro-nej-lehke-prevzit-moc-rika-igor-lukes-12824 , už proto, že je veden v češtině. Profesor Lukeš obhajoval cenzuru prezidentova projevu slovy „Tleskám tomuto rozhodnutí. Dávat prostor otevřeným lžím a manipulacím je cesta do záhuby. Pokud chce někdo říkat, že je Země placatá, ať si to říká někde v parku, ale nemusíme ho zvát na setkání astronomů. Nejedná se o cenzuru, nýbrž bránění občanské společnosti před záhubou.“ Pochvalu zaslouží redaktorka Tereza Bastlová, která následně položila logickou otázku zhruba „Nemyslíte, že právě takový přístup rozděluje společnost?“ Odpovědí jí bylo ale pouze autoritativní a dogmatické opakování přirovnání k tvrzení o placaté zemi. Zvlášť od akademika by se dalo čekat pochopení dotazu (k tomu možná i došlo) a obhajoba pádnějšími argumenty, proč se tedy jedná o nebezpečné lži. Jsem si naneštěstí jist, že zvláště v neexaktních vědách převládá na Západě právě takový přístup, jaký prezentuje profesor Lukeš a podobně i v hlavních médiích a v politice. Diskuse nepřipuštěna, pravda byla zjevena. To jsou ony bažiny, které Trump sliboval vysušit.

Známe to i z domova, zatím hlavně v situacích, kdy o něco jde. Vzpomeňme na Lisabonskou smlouvu a tvrzení, že předáním rozhodování na EU svou suverenitu posilujeme. A nejen, že není potřeba kvůli přijetí této smlouvy měnit českou Ústavu, ale dokonce je pro soulad s Ústavou potřeba odvolat prezidenta Klause, který jí delší dobu odmítal podepsat. Majitelé pravdy tehdy touto myšlenkou zahlušili veřejný prostor a umlčeli veškeré oponenty. Lež zjevná, docela hloupá a v důsledku vlastizrádná, přesto hájená vášnivě i předsedou Ústavního soudu Rychetským. Nakonec Klaus podepsal a tím se fakticky k vlastizradě přidal, jakkoliv z taktického a strategického hlediska jeho krok chápu. Bylo nás tehdy na Hradě málo, jak říkal. Martin Komárek se pak v novinách krátce vysmál stovce Klausových příznivců na hradě, ačkoliv účastníků bylo jistě přes tisíc. A tím to skončilo.

Trump je na tom teď vlastně podobně a může si za to velkou měrou sám. S majiteli pravdy se podle všeho snažil dohodnout, vybrat si dílčí vlivné skupiny, které přesvědčí o vhodnosti svého setrvání ve funkci. Teď tvrdí, že má důkazy o falšování voleb, na internetu se spřádají hypotézy o značkách s číselným kódem tištěným na volebních lístcích, které údajně umožní jejich kontrolu. Má to být Trumpova tajná operace. Zatím to ve mě opravdu moc důvěry nevzbuzuje.

Cenzurovat prezidenta je ovšem přece jenom vysoká liga na státy, které jinak vnucují všude po světě svou verzi svobody a demokracie i vojenskými zásahy. To je na všem možná nejdůležitější. Takže velké korporace v USA se bojí násilí ze strany Trumpových příznivců natolik, že Trumpa raději vypínají, aby neprovokoval. Ovšem stovky dalších polopravd a nepravd, které i prokazatelně vedly k násilí vysílány byly a jsou bez omezení. Třeba sestříhané záběry z policejních zásahů dokazujících systémový rasismus proti černochům. Následné násilí, loupeže a žhářství levicových skupin popisované jako pokojné protesty ohrožované stoupenci „bělošské nadřazenosti“ a Trumpa. Tvrzení o ruském ovlivnění minulých voleb be prospěch Trumpa, z něhož před soudem vyšetřovatelé potvrdili jen příspěvek na provoz serveru Wikileaks (obsahy dokumentů se média prakticky nezabývala). Sám jeho ministr zahraničí Mike Pompeo nás při nedávné návštěvě varoval před známým ruským vlivem na západní politiku. Zaznamenal jsem nedávno jediný krok Trumpovy vlády k vysušení těchto bažin – bylo údajně zahájeno šetření ze systémového rasismu na těch univerzitách, jejichž vedení se přihlásilo k potírání údajného systémového (bělošského) rasismu a vytvořilo na to i zvláštní orgány (faktick znevýhodňující hlavně studenty evropského a asijského původu). To zní důvtipně. Jinak Trump neučinil fakticky k vysušení bažiny nic viditelného. On ostatně Klaus s Rychetským vycházel také docela dobře, sám jej do Ústavního soudu navrhl. Jistě, vysoká politika vyžaduje různé obchody a obsahuje tlaky a síly, o kterých my běžní občané nevíme. Bažiny se tak ale nevysuší.

Takže můj odhad vývoje v USA – Trump možná přijde s nějakými důkazy volebních podvodů. Média ale už vyhlásila prezidentem Joe Bidena. Šéfové se možná opravdu bojí trumpovských bojůvek, protože sami vytvářejí obraz jejich vrcholné nebezpečnosti. Faktiky dost možná budou ovšem bouřit spíše trumpovi protivníci – ti mají oprávněný pocit beztrestnosti. Jeho příznivce nechal bez podpory v minulosti sám Trump, takže nemají důvod jít do boje za jeho zájmy, nemají naději na beztrestnost, ani v případě vítězství. Trump by musel vytáhnout opravdu velký trumf z rukávu, aby dokázal falšování. Zatím zástupce jeho strany ani nepustili dohlížet na samotné počítání hlasů. Bude čelit dalším obstrukcím, jeho projevy budou vypínány, Twitter, Facebook a další budou jeho příspvěky blokovat či doplňovat vysvětlením, že obsahují lži. Profesor Lukeš a spol. vysvětlí, že je přece nebezpečné nechat hlásat prezidenta, že země je placatá a prezidentem je přece Joe Biden/Kamala Harrissová.

To vše se neděje poprvé. Citace z knihy Jan Žižka od Petra Čorneje z kapitoly Skonání věků popisující mj. zrod nenávisti k lišce ryšavé Zikmundovi Lucemburskému v období roku 1420: „Není možné projevovat shovívavost k pohanům či heretikům, neboť, řečeno slovy Spasitelovými, každé „království vnitřně rozdělené pustne a dům za domem padá“ (L 11, 17). Teprve likvidace center radikálního husitsví otvírala možnost jednat s husitskými legitimisty, kteří se považovali za součást římské církve a toužili přesvědčit její představitele ve veřejné debatě o závaznosti svého programu.“ Majiteli pravdy tehdy byli císař Zikmund a papež, císaři zavázaný za ukončení letitého schizmatu s dvěma i třemi soupeřícími papeži. A ukázali umírněným kališníkům, že pravdu měli radikálové. Umírnění kališníci přijali Zikmunda za svého krále, následovaly ovšem masové popravy zajatých kališníků (sváženi do Kutné Hory s převážně německým obyvatelstvem, kde následně těla obětí plnila opuštěné štoly), hon na další heretiky, což vyvolalo pochopitelně odvety a hrůzy do té doby poměrně nekrvavé občanské války.

Nevypadá to dobře. Ne s Trumpem, o něj vlastně nejde. Špatně to vypadá se Západem. Na Trumpovu zřetelnou aroganci a demagogii režimní protistrana upozorňuje oprávněně, ovšem svatouškovsky a pokrytecky, jelikož svou vlastní aroganci a demagogii nenávisti k bělošskému Západu zakrývá pouze silou úplné mediální a akademické převahy. Bývalá síla Západu spočívala podle mě v tom, že věřil svým lidem. Věřil, že je lepší nechat pomatence vykřikovat o placatosti země, protože rozumná většina si alespoň udělá na pomatence správný názor a vždycky se najde učenec, který srozumitelně popíše důkazy o její kulatosti. Tříbením názorů se docházelo k nalezení optimální verze a nejpřijatelnějšího řešení. Majitelé pravdy si teď ale prosazují své verze a vypínají i úřadujícího prezidenta. Krátkodobě to ulehčí práci. Nemusí se tak třeba měnit Ústava kvůli Lisabonské smlouvě, když vysvětlíme, že suverenita je posílena jejím odevzdáním na útvar, kde máme asi dvě a půl procenta hlasů v Parlamentu a rozhoduje stejně hlavně nevolená a spravedlivá komise. A že to vlastně není Ústava EU, ale přejmenuje se to na Smlouvu o fungování EU. Vysvětlí se, že běloši jsou nebezpeční a Trump je zlý běloch propagující systémový rasismus, který vyhrál dík manipulacím zlých Rusů. Založen na lži se ale logicky bude systém brzy zadrhávat. Zjistí se, že EU vlastně ani podle Smlouvy o fungování EU nefunguje lépe natož dobře. Zjistí se, že předvolební průzkumy lhaly, protože čím dál víc lidí se bálo přiznat, že chce volit Trumpa. A tak se musí lhát dál. Je to tak lehké, když jste majitelem pravdy.

Trump není Jan Hus, Joe Biden také nemá úroveň lišky ryšavé císaře Zikmunda. Zlomkové úrovni odpovídá i povrchnost současné politické debaty na Západě s věroučnými debatami v českých zemích 15. století. Historickému příměru let 1420 a 2020 ovšem věřím. Pro Západ bude důležité nakolik se majitelé pravdy rozhodnou potřít heretiky.

Author: Jiří Hojer