Trumpův gambit v 3D-šachu s covidem

Před pár dny mě zaujal komentář na jednom US webu reagující na prvou televizní debatu dvou hlavních prezidentských kandidátů v blížích se listopadových volbách a následně avizovaný pozitivní test na koronavirus u současného prezidenta. Že prý je o prezidentovi známo, že politiku hraje jako 3D-šachy. A tak je jasné, že v debatě tak intenzivně a hlasitě překřikoval protikandáta Bidena ne proto, že je takový hulvátský, ale aby mu virus předal.

Aby bylo jasno, on to Trump s 3D-šachy sám o sobě říkal. Tuším, že tak rozvíjel své myšlenky z předchozí prezidentské kampaně, kdy popisoval metaforicky, že nemůže za to, že Putin hraje šachy, ale (jeho soupeřka) Clintonová s Obamou hráli jen piškvorky. A aby bylo ještě jasněji, jakkoliv mi Trumpův styl nesedí a být Američanem tak v současném výběru kandidátů vidím selhání systému, považoval bych ho za menší zlo. A obecně mu pochopitelně přeji překonání nákazy. Představa, že je to všecho 3D šachová hra je každopádně zajímavá.

Podle dnešních zpráv plán A v prvé dimenzi nevyšel – test Joea Bidena prý vyšel negativní. Tak ještě přichází v úvahu možnost, že jde o gambit spočívající v plánu B v druhé dimenzi na stejné šachovnici. Trump by se mohl stihnout uzdravit do konce volební kampaně a mít tak na jistou dobu imunitu proti koronaviru. Mezitím by mohlo promořování dojít k soupeřům. A co teprve třetí dimenze? Mohla by to být šachovnice emocí a sentimentu. Třeba si teď prostě dobře odpočine, nechá udělat soupeře pár chybiček a nepěkných výroků, využije sympatií Američanů k silným chlapům snadno překonávajícím překážky a infekce a vletí do závěru kampaně jako tornádo s plnou energií. Jen doufám, že nám někdy někdo poskytne zápis téhle 3D partie, abychom si to mohli přehrát a věděli, na jakých šachovnicích se hrálo.

Author: Jiří Hojer