Válka v Karabachu – kde jsou zprávy a výklady expertů?

Už zhruba týden zuří v Náhorním Karabachu ostrá a poměrně rozsáhlá válka mezi Azerbajdžánem a Arménií. Zarážející je okrajové pokrytí ve zpravodajství a komentářích vzhledem k rozsahu konfliktu snad i nižší než námořní strkanice Turecka a Řecka v nedávné době, každopádně nižší než pokrytí róby manželky amerického ministra zahraničí na oficiální návštěvě České republiky.

V Karabachu zuří válka za použití všech složek armád, obě strany hlásí zabité (dnes je moderní termín „neutralizované“) jednotky nepřítele, zničené kusy techniky, tanky, dělostřelectva, sestřelené letouny. Docela určitě jsou sníženy vlastní ztráty a zveličeny ztráty nepřítele. Jsou poskytována výběrová videa a fotky. Obecně lze soudit, že větší ztráty má útočící Azerbajdžán, který má však násobnou početní a materiální převahu – porovnání například zde https://www.globalfirepower.com/countries-comparison-detail.asp?form=form&country1=azerbaijan&country2=armenia&Submit=COMPARE .

Na zvláštní vydání tlustého časopisu by vystačil popis historie konfliktu, obě strany si toho v minulosti provedly hodně ošklivého. Podobně by bylo určitě zajímavé rozebrat podporu oběma stranám, kde Arménii po proběhlé barevné revoluci vede spíše proamerická vláda odstřihávající se od Ruska, které má na jejím území ovšem jednu z mála vojenských základen v zahraničí a je vázáno obrannou smlouvou (se vztahem ovšem jen na území Arménie, které ovšem již prý také bylo narušeno). Azerbajdžán zase mocně podporuje Turecko, dodávky zbraní poskytuje i Izrael. Zajímavé je, že za útok Azery a Turecko silně okřikuje vlastně jen francouzský prezident Macron, který se proti Turecku vymezil i v jeho politice vůči Řecku a Libyii. Jinak Západ nechává věcem volný průběh a Rusko zatím podle všeho také. Je možné, že všichnu už vlastně pustili Karabach k vodě výměnou za dar barevné revoluce? Nebo je za tím vším démonický Putler řídící vše včetně výsledků amerických voleb? Může se konflikt rozšířit?

Technicky by mě coby amatéra zajímal názor vojenských expertů na uvolněné záběry bojů a statistiky úspěchů obou stran. Například Arméni ukazují (vedle fotek zabitých vojáků nepřátel – zřejmá snaha o demoralizaci) videa tanků a vozidel zničených většinou za jízdy. Z druhé strany jsou k dispozici většinou vedle záběrů dobytých pozic také záběry techniky zničené útočnými drony v okopech, statické siluety tanků a děl, do kterých se dron trefí. Sice to dává smysl, jelikož Arméni jsou v obraně, ovšem otázkou je, jestli dron dokáže rozlišit maketu od skutečného stroje. Nebo je možné, že Arméni s drony nepočítali, nedokáží se proti nim bránit a nechali stát poměrně drahé stroje v okopech svrchu nemaskované? A jak je naše armáda připravená na obranu proti dronům?

To vše by mělo poskytovat prostor pro zajímavé rozbory a komentáře expertů. O téhle válce se zatím ale vlastně vůbec nepíše a nemluví. Jsou z toho politici a novináři překvapení? Překvapil všechny Erdogan rozšířením fronty svých akcí? Mají všichni svých starostí dost, nebo ještě nedostali noty a čeká se na pokyny? Možná tahle poměrně velká válka nezajímá vlivné mínkotvůrce a zájmové skupiny, tak se o ní nepíše nebo naopak zajímá, ale s ovlivněním veřejného mínění chtějí počkat až na výsledek. Asi to bude kombinace všeho zmíněného, každopádně to, že všechna hlavní média k věci přistupují stejně je příznakem podivné mediální realitě, ve které žijeme.

Author: Jiří Hojer