Další přízračná pohlednice z Ameriky

okamžik střelby v Denveru 2020

Tolikrát skloňované rozdělení společnosti přineslo další tragédii a s dostupnou technikou přízračné záběry rozkolu ve společnosti. Podle zatím dostupných zpráv této střelbě v Denveru přecházela strkanice mezi levicovými aktivisty a jejich oponentem, který se stal obětí. Střelcem má být muž pracující jako ochranka v agentuře Pinkerton, kterou pro příležitosti dokumentace současných nepokojů svými lidmi zajistila TV spolčnost 9chan. Zároveň se střelec údajně účastnil v minulých letech levicových protestů na straně Antify a podobných organizací (Occupy Wall street, Occupy xxx, které mimochodem měli zajímavou myšlenkovou náplň, jež se ovšem režimu moc nezamlouvala a protesty byly narozdíl od současných akcí potlačeny… to je mj. na celém příběhu možná nejpodstatnější k pochopení podstaty). Nyní je střelec prý zadržen policií a vyšetřován.

K samotnému záběru – je vidět vyhozená nábojnice, takže v daném okamžiku střela nejspíš právě nalezla svůj cíl a páchá smrtelné škody. Střelec se nejspíš bude bránit, že se bránil pepřovému spreji, jehož oblak je na fotografii znatelný. Další okolnosti průběhu konfliktu neznám, těžko říci, kdo si začal, která strana byla agresivnější. Ze záběru je docela zřejmé, že to byl sprej proti pistoli, přičemž spoušť stiskl „pinkerton“ dávno před tím, než k němu dosáhl oblak obranného pepřáku. Rozhodně se tady potvrzuje známá poučka „moudřejší ustoupí“, případně „nejlepší obranou je vyhnout se boji“. Rozhodně takto nevypadá dobrá práce novinářské ochranky a mám velké pochybnosti, zda může jít o přiměřenou obranu.

Příznačné také je, jak vypadá práce agentury Pinkerton, značky s dlouhou tradicí. Vzpomínám na román z dětství tuším od Julese Vernea, v němž agenti Pinkertonu byli seriózní gentlemani v tmavých oblecích a vázance vyšetřující pojistné podvody kdesi v Orientu mezi piráty s nasazením života a vysoké inteligence…

Sjezd z kopce na Západě nabírá rychlosti a otáček, které působí čím dál děsivěji.

Author: Jiří Hojer